Canon - 12x36 IS III Image Stabilized Binocular
With 12x optical zoom and versatile image stabilization, the Canon 12x36 IS III binoculars are a great choice for hunters and birdwatchers.
These Canon image-stabilized binoculars are also ideal for people who are looking for an effective and compact way to view their favorite sports.
The Canon 12x36 IS III is equipped with a bright 36mm/1.42-inch objective lens and is designed to perform well both indoors and out.
Its image stabilization helps deliver smooth and extended viewing even without a tripod. In addition, Canon's optics help create vibrant and clear images.
Canon 12x36 IS III Image-Stabilized Binoculars
With 12x optical zoom and versatile image stabilization, the Canon 12x36 IS3 is a great choice for hunters and birdwatchers. These Canon image-stabilized binoculars are also ideal for people who are looking for an effective and compact way to view their favorite sports. The Canon 12x36 IS III is equipped with a bright 36mm/1.42-inch objective lens and is designed to perform well both indoors and out. Its image stabilization helps deliver smooth and extended viewing even without a tripod. In addition, Canon's optics help create vibrant and clear images.
Canon 12x36 IS III Image-Stabilized Binoculars Features
- 12x Magnification
- Prism Type Binoculars
- 2 Elements in 1 Group
- 19.69 ft. Closest Focusing Distance
- Porro II Prisms
- Image Stabilization
Comfortable Design
The Canon 12x36 IS III binoculars feature a durable and comfortable design that's ideal for people who are looking for an effective and compact way to view their favorite sports. They also have a built-in optical lens that's ideal for shooting with high magnification.
In The Box
12x36 IS III Binoculars, eyepiece cap, neck strap, case, alkaline battery, and instruction book.
Warranty
Limited 3-Year Warranty
| UPC | 013803240627 |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Magnification | 12x |
| Angle of View | 5° (Actual) |
| Linear Field of View | 55.3° |
| Minimum Focus Distance | 19.69 ft. / 6m |
| Exit Pupil | 3mm |
| Eye Relief | 14.5mm / 0.57in |
| Interpupillary Adjustment | 55 to 75 mm / 2.2 to 3" |
| Diopter Adjustment | -3 to +3 |
| Focus Type | Center |
| Battery Requirements | Center |
| Binocular Weight | 23.3 oz / 660 g |
| Warranty | Limited 3 Year Manufacturer Warranty |
| In The Box |
|
- Canon 12x36 IS III Image Stabilizer Binoculars
- Ocular Rainguard
- Neck Strap & Case
