Canon - EOS R6 Mark II Mirrorless Camera with Stop Motion Animation Firmware with Free Case and Memory Card
The Canon R6 Mark II camera comes with a built-in stop-motion animation system that can provide users with a larger live view. It also features a 24-megapixel full-frame sensor that's ideal for capturing high-quality videos.
The R6 Mark II is an ideal camera for people who want to create different types of images. Its 24-megapixel full-frame sensor is ideal for movie shooting and still photography. It can also be used indoors or out and features a built-in noise reduction mode.
Its built-in 6K movie recording and UVC/UAC compatibility allow users to stream videos in full HD. Users can start creating stop motion animations with the R6 MarkII with the included stop motion animation firmware. It allows them to enhance their live view and confirm focus within a wider frame when using compatible software.
Canon EOS R6 Mark II Mirrorless Camera with Stop Motion Animation Firmware
The R6 Mark II is an ideal camera for people who want to create different types of images. Its 24-megapixel full-frame sensor is ideal for movie shooting and still photography. It can also be used indoors or out and features a built-in noise reduction mode. The R6 Mark II camera comes with a built-in stop-motion animation system that can provide users with a larger live view. It also features a 24-megapixel full-frame sensor that's ideal for capturing high-quality videos. Its built-in 6K movie recording and UVC/UAC compatibility allow users to stream videos in full HD. Users can start creating stop motion animations with the R6 MarkII with the included stop motion animation firmware. It allows them to enhance their live view and confirm focus within a wider frame when using compatible software.
Canon R6 Mark II Stop Motion Features
- 24.2 MP full-frame Mirrorless Camera
- Included Stop Motion Animation Firmware
- Vari-Angle LCD Touchscreen
- Dual Pixel CMOS AF II
- DIGIX X Image Processor
- ISO range of 100-102400
- 6K RAW video at 60p
- 1053 AF Points
- RAW Burst Mode
Cinema
The R6 Mark II can record Full-HD videos up to 6 hours in continuous mode. This feature allows you to keep your project rolling and set up your videos without worrying that it will stop. It can also record 4K and Full-HD videos up to 60 minutes in both 4K and 60p. The R6 Mark II features a multi-function shoe that allows you to connect high-quality accessories such as microphones and audio converters. It can also record videos at up to 60 frames per second in 4K and Full-HD. Its built-in features such as AF tracking and 6K oversampling make it an ideal choice for experienced video content creators. It also comes with a new "Detect only AF" feature, which allows users to focus on a specific object without having to switch the focus to the background. This feature can help you achieve professional-looking results even when the subject is moving away from the frame. The electronic focus-breathing correction makes it easier to shoot with the camera. The R6 Mark II features a variety of features, such as the Coordinated IS system, which combines the advantages of optical image stabilization and in-body image stabilization. It makes it easier to shoot in low-light situations and at slower shooting speeds. Its electronic Movie Digital IS can also be used to counter movements caused by the camera. The R6 Mark II is a new hybrid camera that sets a new standard for performance. It features a 24.2MP full-frame sensor and is capable of shooting 6K RAW video at 60p. It's designed for action, allowing users to capture motion in new ways. Although the R6 Mark II and the R6 are similar in terms of their video capabilities, it's clear that the latter's recording options have significantly improved. For instance, both can shoot 4K 60p and feature Canon's Log and High Dynamic Range. The R6 Mark II utilizes the full width of its sensor to shoot 4K 60p, which is significantly better than its native 4K resolution. It also has an oversampling feature that provides reduced noise and superb clarity. You can also record 6K 60p RAW footage using the Atomos Ninja V+ via HDMI. If you need to speed up your recording, you can also capture Full HD at 180 frames per second. Use the mode dial to switch between manual, auto, and program modes while shooting video. It also comes with three custom modes for capturing photos.
Deep Learning Technology
The R6 Mark II's built-in Deep Learning Technology can also detect various animals, such as horses, airplanes, and cats, in addition to regular subjects such as people and cars. With Auto mode, users can easily select the type of subject they want to focus on without having to switch the settings in the menu. The R6 Mark II's built-in technology can still locate and focus on a person's face, head, or eye when the subject detection menu is set to People. This feature allows users to get more creative and improve their accuracy when shooting still images and videos. It also allows them to easily select the type of subject they want to focus on with its Custom Button. The R6 Mark II's Dual Pixel AF system ensures that it can cover up to 100% of the image area, and it can also automatically set up 1,053 AF zones during Whole Area AF. This allows users to get outstanding coverage and focus on a subject almost anywhere in the frame. The R6 Mark II's next-generation AI autofocus system is 80% faster than the original model. Its built-in technology also helps users track more subjects with greater accuracy and speed. Even when shooting in low-light conditions, the camera can still focus on a subject with confidence.
Connectivity
The R6 Mark II can connect to your smartphone using its USB Type-C9 port. It also comes with built-in Wi-Fi and Bluetooth technology, which makes it easy to share photos and videos to social networks. The camera can be paired with compatible smart devices through the free Canon Camera Connect app. The R6 Mark II's built-in Bluetooth and Wi-Fi technology helps extend its battery life while providing remote control. It can also send and receive geotagged GPS data from your device, which can help you identify where you took the photo. In addition, it can enable wireless functions such as transferring photos and videos. With the R6 Mark II's UVC/UAC compatibility, it can be used as a web camera to stream live video in Full HD without additional software. It can also be used to record and distribute videos to various online meetings software, such as Microsoft Teams and Zoom. Its full-frame sensor can provide low-noise performance during live events.
In The Box
The Camera comes with a variety of accessories such as a battery, charging cable, carrying strap, and body cap.
Warranty
Limited 1 Year Canon Warranty
| Brand | Canon |
|---|---|
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Photography Product Series | Canon R6 |
| Lens Mount | Canon RF |
| Memory Card Type | SD |
| Image Stabilization | Yes |
| Pixels | 24.2 Megapixel |
| Camera Format | Full-frame |
| Maximum Resolution | 6000 x 4000 |
| Aspect Ratio | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Sensor Size | 35.9 x 23.9 mm |
| Bit Depth | 14-Bit |
| ISO Sensitivity | 100 to 102,400 in Manual, Auto Mode (Extended: 50 to 204,800) |
| Shutter Speed | >Mechanical Shutter 1/8000 to 30 Seconds>Electronic Shutter 1/16000 to 30 Seconds |
| Metering Method | Center-Weighted Average, Evaluative, Partial, Spot |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -3 to +3 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Metering Range | -3 to 20 EV |
| White Balance | Presets: Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (White), Shade, Tungsten |
| Continuous Shooting | >Mechanical Shutter >Up to 12 fps at 24 MP for up to 1000 Frames (JPEG) / 110 Frames (Raw) >Mechanical Shutter >Up to 12 fps at 24 MP for up to 1000 Frames (JPEG) / 110 Frames (Raw) Electronic Shutter Up to 40 fps at 24 MP for |
| Self-Timer | 2/10-Second Delay |
| Internal Recording Modes | >H.264/H.265/MPEG-4 4:2:2 10-Bit >UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94 fps (60 to 340 Mb/s) |
| External Recording Modes | >Raw via HDMI >6144 x 4032 up to 59.94 fps |
| Recording Limit | None |
| Audio Recording | LPCM Audio & AAC Audio |
| Focus Mode | Auto & Manual |
| Autofocus Points | 1053 |
| Autofocus Sensitivity | -6.5 to +21 EV |
| Viewfinder Type | Built-In Electronic (OLED) |
| Viewfinder Size | 0.5" |
| Viewfinder Resolution | 3,690,000 Dot |
| Viewfinder Eye Point | 23 mm |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.76x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
| Monitor Size | 3.0" |
| Monitor Resolution | 1,620,000 Dot |
| Monitor Type | Articulating Touchscreen LCD |
| Dedicated Flash System | eTTL |
| Maximum Sync Speed | 1/250 Second |
| Flash Compensation | -3 to +3 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| External Flash Connection | Intelligent Hot Shoe |
| Memory Card Slot | Dual Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
| Connectivity/ Ports | >1 x Micro-HDMI Output |
| GPS | No |
| Battery Requirements | 1 x LP-E6NH Rechargeable Lithium-Ion |
| Camera Body Weight | 1.3 lb / 588 g (With Battery, Recording Media) |
| Total System Weight | 2.755 lb / 0.57 kg |
| Warranty | Limited 1 Year Canon Warranty |
| In The Box |
|
- EOS R6 Mark II Mirrorless Camera Body
- RF-5 Camera Cover
- Canon Strap ER-EOS R6 Mark II
- LC-E6 Battery Charger
- Battery Pack Cover
- Shoe Cover


