Canon - RF-S 3.9mm f/3.5 STM Dual Fisheye Lens - Canon RF
The Canon RF-S 3.9mm f/3.5 STM Dual Fisheye Lens is designed for the EOS R7 mirrorless camera, offering an APS-C aperture range from f/3.5 to f/16.
It enables the creation of high-quality and captivating VR content with stereoscopic 180-degree imagery and a 144-degree field of view.
Featuring a 7-blade diaphragm and Air Sphere Coating, it ensures reduced ghosting and reflections for more contrast and uniform colors.
It includes a 30.5mm rear filter thread for filter gels and an STM stepping autofocus motor, with a full-frame equivalent focal length of 6.2mm.
Canon RF-S 3.9mm f/3.5 STM Dual Fisheye Lens
Create more engaging stories with the RF-S 3.9mm f/3.5 STM Dual Fisheye Lens from Canon. Designed for the EOS R7 APS-C mirrorless camera system, it provides a full-frame equivalence of 6.2mm. The dual high-performance fisheye lenses allow you to capture stereoscopic 3D 180° VR imagery with a 144° field of view to a single image sensor, simplifying your workflow and saving you time in post-production. Pairing this lens with the EOS R7 allows recordings up to 4K 30 fps. Autofocus is available when capturing stills via a gear-type STM motor, which drives the left and right lenses in unison, making autofocus operation as simple as it is with an ordinary lens. The electronic focusing/control ring and the left-right focus difference adjustment switch further enhance operation by allowing adjustment of the left-right focus differential.
The RF-S 3.9mm f/3.5 STM Dual Fisheye Lens features a gear-type stepping motor (STM) that facilitates smooth autofocus for subjects within the image circle of the left lens. However, Servo AF is not available, and users must adjust the focus to One-Shot AF or manual focus before shooting a movie. The lens's RF mount and folded optical design make it compact and easy to use in tight spaces. Weighing just 10.2oz, this dual fisheye lens conveniently fits in most bags, making it perfect for travel. Canon's Air Sphere Coating (ASC) reduces ghosting and reflections, ensuring more contrast and uniform colors during challenging lighting conditions. Additionally, a 30.5mm rear filter thread supports screw-on filters and a filter holder for cut gel and polyester filters, adding to the lens's versatility.
Canon RF Dual Lens Fisheye Features
- Works with the Canon EOS R7 mirrorless camera
- APS-C f/3.5 to f/16
- Create high quality and captivating VR content in stereoscopic 180 degree imagery
- 144 degrees field of view
- 7 blade diaphragm
- Air Sphere coating
- 30.5mm rear filter thread for filter gels
- STM stepping autofocus motor
- 6.2mm full frame equivalent
| UPC | 013803375619 |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Photography Product Series | Canon EOS R |
| Lens Type | Speciality |
| Lens Elements and Groups | 11 Elements - 8 Groups |
| Lens Special Features | Fisheye, Ultra Wide Angle |
| Focal Length | 3.9mm |
| Lens Maximum Aperture | f/3.5 |
| Lens Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Canon RF |
| Angle of View | 144 degrees |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 7.9" / 200.7 mm |
| Highest Useful Magnification | 0.03x |
| Lens Elements | 11 Elements in 8 Groups |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Weight | 10.2 oz / 289 g |
| In The Box |
|
- Canon RF-S 3.9mm f/3.5 STM Dual Fisheye Lens (Canon RF)
- Lens Cap 3.9
- Canon Lens Dust Cap RF
- Rear Filter Holder
- Canon LS1014 Soft Lens Case