Nikon - MONARCH M7 10x42 Binoculars
The Monarch M7 10x42 Binoculars feature a variety of features. These include a highly reflective coating on the roof prisms, anti-reflection glass elements, and a durable outer lens that can repel oil and water. Its vibrant and clear images are also complemented by a minimal color fringing and true-to-life color.
Nikon 10x42 Monarch M7 Binoculars Overview
The 10x42 Monarch M7 Binoculars from Nikon feature a 42mm objective and a 10x magnification. With an advanced optical system and a variety of features, such as a locking diopter and a waterproof, rubber-armored frame, this model delivers a wide field of view. The black 10x42 model of the Monarch M7 binoculars feature a wide viewing angle, which provides a more immersive experience. Its design has been improved compared to previous models. The same focus has been placed on performance and comfort.
Key Features
- Extra-Low Dispersion Glass Elements
- Lead- and Arsenic-Free Eco-Glass
- Phase-Corrected Dielectric-Coated Prisms
- Anti-Reflection Fully Multicoated Optics
- Oil- and Water-Repellent Lens Coatings
- Wide Immersive Observational Experience
- Nitrogen Filled, Water and Fogproof
- Closed-Bridge Configuration
- Locking Dioptric Correction
- Twist-Up Click-Stop Eyecups
Optical Performance
- The use of extra-low dispersion glass minimizes spherical and chromatic distortions and improves the color rendition and contrast of the image.
- A phase-correcting coating on a prism reduces internal light interference and improves light transmission and contrast.
- Multi-coated anti-reflection optics effectively maximize the light's transmission across the visible spectrum for enhanced clarity and color rendition.
- The coating on the outside of a lens allows water to bead to the surface and then roll off. This ensures that clear views are maintained.
- The use of highly reflective coatings on a prism significantly improves the internal reflection's brightness and enhances its contrast and clarity.
- The wider apparent angle of view helps minimize the handshake that can occur when holding high-powered optics. It also makes it easier to see the terrain ahead of you.
- The enhanced field of view of the new models delivers a more immersive experience.
- The powerful magnification allows for detailed observation of distant subjects
- Larger objective lenses improve light-gathering ability without adding excessive bulk or weight
- Roof prism light path ensures optical tubes remain thin for a compact form factor
Use and Handling
- This design features a high-eyepoint that provides a clear view of the objects in front of you.
- Even when wearing glasses, this feature allows you to see clearly.
- Closed-bridge configuration provides a solid and stable platform for the internal focusing mechanism.
- A large slip-center focus wheel allows for precise focus control, even while wearing gloves.
- Right eye dioptric adjustment collar helps to compensate for individual eye prescriptions.
- Locking diopter ensures your settings won't accidentally change in the field.
- Adjustable interpupillary distance range allows easy use by a wide variety of people.
- Twist-up/click-stop rubber eyecups for use with or without eyewear.
- Ample eye relief helps to reduce eye strain and improves viewing comfort.
- Comfortable exit pupil will cover pupils as they open in low light to keep the full scene in view.
Construction Details
- The eco-friendly glass known as Eco-Glass is made from sustainable materials and doesn't contain arsenic or lead.
- The rubber armoring of this product features a slip-resistant design. It's ideal for use in wet and cold weather conditions.
- O-ring and nitrogen-filled seal are designed to withstand the effects of environmental and temperature changes. They are also waterproof.
- The black finish allows this product to remain unnoticed in various environments.
- Eyecups of this product are protected from the pooling water of rain and water spraying from their neck using a single-piece tethered rain guard.
- The objective lens caps are equipped with a built-in tether that keeps them in place during use.
Warranty
Limited lifetime warranty.
| UPC | 018208167661 |
|---|---|
| Brand | Nikon |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Magnification | 10x |
| Angle of View | 6.9° (Actual) 62.2° (Apparent) |
| Linear Field of View | 362' @ 1000 yd / 120.2 m @ 1000 m |
| Minimum Focus Distance | 8.2' / 2.5 m |
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Eye Relief | 16.5 mm |
| Interpupillary Adjustment | 56 to 72 mm / 2.2 to 2.8" |
| Diopter Adjustment | Yes |
| Focus Type | Center |
| Binocular Weight | 24 oz / 680 g |
| Warranty | Limited lifetime warranty |
