Nikon - NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR Lens
With the NIKKOR Z 24-200mm F/4-6.3 VR, you'll be able to capture every detail of your photos with remarkable clarity.
This versatile lens is ideal for capturing immersive landscapes, portraits, and street photography, and it features a single, compact, lightweight body.
The NIKKOR Z 24-200mm VR is a versatile and powerful lens that can handle various applications.
Its built-in light-gathering capabilities allow it to capture amazing images and videos.
The impressive 200mm range of the Nikkor Z 24-200mm F/4.6.3 VR lens can be extended to 300mm with the use of a compatible camera, such as the Z 50.
1 Year Warranty
Nikon NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR Lens
With the NIKKOR Z 24-200mm F/4-6.3 VR, you'll be able to capture every detail of your photos with remarkable clarity. This versatile lens is ideal for capturing immersive landscapes, portraits, and street photography, and it features a single, compact, lightweight body. The NIKKOR Z 24-200mm VR is a versatile and powerful lens that can handle various applications. Its built-in light-gathering capabilities allow it to capture amazing images and videos.The impressive 200mm range of the NIKKor Z 24-200mm F/4.6.3 VR lens can be extended to 300mm with the use of a compatible camera, such as the Z 50. In addition to its convenience and flexibility, the NIKKOR Z24-200mm VR is a great choice for capturing crystal clear and vibrant photos and videos. It utilizes the Z mount's light-gathering capabilities and delivers a smooth and clear image.
Nikon NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR Lens Key Features:
- 24-200mm Zoom Focal Length
- Wide-angle to Telephoto Zoom
- Nikon Z Lens Mount
- FX & DX Format Compatiblity
Lens Compatbility
This lens is designed for use with the following cameras: Nikon Z 9, Z5, Z6, Z7, Z8, and Z9.
Ideal for Video Professionals
The versatile NIKKOR Z-24-200mm F/4/6.3 VR lens is ideal for video professionals who want to shoot with high-quality. Its autofocus and subject tracking are quiet and smooth, and it accepts 67mm neutral density filters for enhanced creative exposure control. Its customizable control ring provides users with easy access to their camera settings.
Warranty
Limited 1 Year Warranty
| UPC | 018208200924 |
|---|---|
| Brand | Nikon |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Photography Product Series | Nikon Z Series |
| Lens Type | Zoom |
| Lens Elements and Groups | 19 Elements - 15 Groups |
| Filter Thread Size | 67mm |
| Lens Focal Length | 24-105mm Zoom |
| Lens Special Features | Wide Angle |
| Focal Length | 24 to 200mm |
| Lens Minimum Aperture | f/22-36 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Angle of View | 84° to 12° 20' |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 1.64' / 50 cm |
| Highest Useful Magnification | 0.28x |
| Lens Elements | 19 Elements in 15 Groups |
| Lens Image Stabilization | Yes |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Length At Full Extension | 7" / 177.85 mm |
| Lens Weight | 1.25 lb / 570 g |
| Warranty | Limited 1-Year Manufacturer Warranty |
| In The Box | >Nikon NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR Lens >Nikon Snap-On Front Lens Cap LC-67B >Nikon Rear Lens Cap LF-N1 >Lens Hood >Lens Case |






