Nikon - NIKKOR Z 26mm f/2.8 Lens
The Z 26mm f/2.8 from NIKKOR is a pancake prime that is ideal for capturing street shots. It features a featherlight and is packed with image quality, making it an ideal choice for people who want to shoot in more places.
The Z 26mm f/2.8 lens delivers a variety of features that make it ideal for photography. It features a creative field of view and a variety of low-light performances. It also makes it easy to carry around.
Nikon NIKKOR Z 26mm f/2.8 Lens
The Nikon NIKKOR Z 26mm f/2.8 is a pancake prime lens that is ideal for capturing street shots. It features a featherlight and is packed with image quality, making it an ideal choice for people who want to shoot in more places. The Z 26mm f/2.8 lens from Nikon is the slimmest and most lightweight Z series lens. It features a featherlight and minimal thickness, making it ideal for video work and street photography. It also offers a variety of low-light performance and creative field-of-view options. It's designed to transform your camera into a miniature version of itself, allowing you to shoot in even more places. The Z 26mm f/2.8 lens delivers a variety of features that make it ideal for photography. It features a creative field of view and a variety of low-light performances. It also makes it easy to carry around. The Z 26mm f/2.8 lens is ideal for capturing candid moments without drawing attention. Its all-element focusing system is designed to keep it small. It features a step motor that enables it to move all of the elements in unison, reducing the overall barrel length. This allows it to produce consistent and creative results across the entire focal range. It's also ideal for wide-angle shots and environmental portraits.
Nikon NIKKOR Z 26mm Lens Features
- Full-Frame Nikon Z
- Wide Angle Prime Lens
- Fast f/2.8 aperture
- Ideal Street Focal Length at 26 mm
- Pancake Slim Design
In The Box
Nikon NIKKOR 26mm Pancake Lens, front lens cap, rear lens cap, and lens hood.
Warranty
1 Year Nikon Warranty
| Brand | Nikon |
|---|---|
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Lens Type | Prime |
| Lens Elements and Groups | 8 Elements - 6 Groups |
| Filter Thread Size | 52mm |
| Lens Special Features | Ultra Wide Angle |
| Focal Length | 26mm |
| Lens Maximum Aperture | f/2.8 |
| Lens Minimum Aperture | f/16 |
| Angle of View | 57° |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 7.9" / 20 cm |
| Highest Useful Magnification | 0.19x |
| Lens Elements | 8 Elements |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Weight | 4.4 oz / 125 g |
| Warranty | Nikon 1 Year Limited Warranty |
| In The Box |
|
- Nikon NIKKOR Z 26mm f/2.8 Lens (Nikon Z)
- Nikon HB-N111 Lens Hood
- Nikon LC-K108 Slip-On Front Lens Cap
- Nikon LF-N1 Rear Lens Cap

