Nikon - NIKKOR Z 50mm f/1.4 Lens - Nikon Z
The Nikon NIKKOR Z 50mm f/1.4 lens is a classic addition to the Z-series mirrorless cameras.
This versatile lens from Nikon offers a 50mm focal length that's ideal for capturing landscapes, portraits, and more.
Its vibrant f/1.4 maximum aperture helps focus on your subject easily, and it features a smooth and distinct bokeh effect.
This lens is ideal for low-light situations, as it features a built-in STM stepping motor for smooth operation.
Its fast AF performance and versatility make it an ideal choice for any Z-series camera.
The NIKKOR Z 50mm f/1.4 lens is also ideal for handheld shooting due to its short 3.5-inch length and 14.9 oz weight.
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Nikon NIKKOR Z 50mm f/1.4 Lens
The Nikon NIKKOR Z 50mm f/1.4 lens is a classic addition to the Z-series mirrorless cameras. This versatile lens from Nikon offers a 50mm focal length that's ideal for capturing landscapes, portraits, and more. Its vibrant f/1.4 maximum aperture helps focus on your subject easily, and it features a smooth and distinct bokeh effect.
This lens is ideal for low-light situations, as it features a built-in STM stepping motor for smooth operation. Its fast AF performance and versatility make it an ideal choice for any Z-series camera. The NIKKOR Z 50mm f/1.4 lens is also ideal for handheld shooting due to its short 3.5-inch length and 14.9 oz weight.
Nikon NIKKOR Z 50mm f/1.4 Lens
Full-Frame Z Mount Compatible
Fast & Lightweight
Customizable Clickless Control Ring
STM Autofocus Stepping Motor
Minimum Focus Distance: 14.5"
Weather-Sealed Construction
Lightweight & Additional Features
Its lightweight design makes it an ideal choice for use with a Gimbal. The Linear manual focusing and the ability to use it with compatible Z-series cameras make this lens an ideal choice for capturing detailed portraits.
Its sealed design helps prevent dirt and water damage. The lens is constructed with ten elements in seven groups. It features a one-aspherical lens element that can reduce chromatic aberrations.
Warranty
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
| Brand | Nikon |
|---|---|
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Photography Product Series | Nikon Z Series |
| Lens Elements and Groups | 10 Elements - 7 Groups |
| Filter Thread Size | 62mm |
| Lens Focal Length | 50mm Fixed |
| Focal Length | 50mm |
| Lens Maximum Aperture | f/1.4 |
| Lens Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Angle of View | 47° |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 1.22' / 37.19 cm |
| Highest Useful Magnification | 0.17x |
| Lens Elements | 10 Elements in 7 Groups |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Weight | 14.9 oz / 422 g |
| Warranty | Limited 1-Year Manufacturer Warranty |
| In The Box |
|
- Nikon NIKKOR Z 50mm f/1.4 Lens (Nikon Z)
- Nikon HB-115 Lens Hood
- Nikon LF-N1 Rear Lens Cap
- Nikon LC-62B 62mm Snap-On Front Lens Cap
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty



