Nikon - NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S Lens
The Z series has a highly desirable 70-200mm telephoto lens that's ideal for capturing sports, weddings, and wildlife. With the Z mount, you can get the best low-light performance with an f/2.8 lens.
It also features optical advancements that support passionate videographers.
The NIKKOR Z lens features a superior close focus and exceptional VR image stabilization. It is designed for use with next-generation mirrorless cameras.
Its fast f/2.8 aperture and short minimum focusing distance allow it to deliver outstanding performance in challenging circumstances.
At 70mm, the focus can be placed as close as 0.5m, which is unprecedented for this zoom.
1 Year Warranty
Nikon NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S Lens
The Z series has a highly desirable 70-200mm telephoto lens that's ideal for capturing sports, weddings, and wildlife. With the Z mount, you can get the best low-light performance with an f/2.8 lens. It also features optical advancements that support passionate videographers. The NIKKOR Z lens features a superior close focus and exceptional VR image stabilization. It is designed for use with next-generation mirrorless cameras. Its fast f/2.8 aperture and short minimum focusing distance allow it to deliver outstanding performance in challenging circumstances. At 70mm, the focus can be placed as close as 0.5m, which is unprecedented for this zoom.
Nikon NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S Lens Key Features:
- Z-Mount Lens/FX Format
- ARNEO and Nano Crystal Coatings
-
Multi-Focus Stepping Motor AF System
-
Vibration Reduction Image Stabilization
-
Programmable Control Ring
- Weather-Sealed Design
Multi-Focus System
A multi-focus system with two motors helps realize fast and accurate focus performance, while also providing a quiet and fast focus response. It can be used for video and stills applications. In addition, its Vibration Reduction feature helps minimize the appearance of the camera shake when shooting with handheld devices.
This lens features a unique physical design that includes an OLED panel for quick access to aperture and focus settings. It also has an assignable L-Fn button for easy adjustment of exposure and settings. A programmable control ring is additionally included for easy adjustments.
Two separate AF drive units are synchronized to provide fast and accurate focusing in the zoom range. This system utilizes stepping motors for a smooth and quiet performance. It is ideal for video and stills applications.
A dedicated internal focusing system is also used for fast and accurate focusing. This method only moves the lens groups during focusing, maintaining the overall length of the frame while promoting faster speeds.
Control Ring
The lens features a programmable control ring that can be used to set the focus distance and aperture. It also has an integrated OLED panel for easy access to exposure compensation and aperture settings. This feature allows users to quickly confirm their settings and get the most out of their photos. Two assignable buttons are included with the lens to provide convenient access to different functions. Its durable and dust-resistant construction helps minimize the impact of environmental elements on the lens. Its flexible and rotating collar allows you to easily switch between horizontal and vertical shooting orientations.
Technology
It features a remarkable 70-200mm f/2.8 VR lens that's capable of delivering amazing images with incredible clarity and resolution. Its new multi-focus system delivers fast and accurate AF while reducing aberrations.
The new NIKKOR Z lens features an ultimate level of correction for various types of aberrations, such as ghosting, flare, and coma. It also combats the effects of short-wavelength light with a new glass element.
Warranty
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
| UPC | 018208200917 |
|---|---|
| Brand | Nikon |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Lens Elements and Groups | 21 Elements - 18 Groups |
| Filter Thread Size | 77mm |
| Lens Focal Length | 70-200mm Zoom |
| Focal Length | 70 to 200mm |
| Lens Maximum Aperture | f/2.8 |
| Lens Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Angle of View | 34° 20' to 12° 20' |
| Minimum Focus Distance | 1.64' / 50 cm |
| Highest Useful Magnification | 0.2x |
| Lens Elements | 21 Elements in 18 Groups |
| Lens Image Stabilization | Yes |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Length At Full Extension | 8.65" / 219.8 mm |
| Lens Weight | 2.99 lb / 1360 g |
| Warranty | Nikon 1 Year Limited Warranty |
| In The Box |
|
- Nikon NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S Lens
- LC-77B Front Lens Cap
- Nikon LF-N1 Rear Lens Cap
- HB-92 Lens Hood
- CL-C3 Lens Case





