Nikon - PROSTAFF P7 10x30 Binoculars
Although they're small, the Prostaff P7 binoculars are still packed with features and performance that you'd expect from a Nikon. These are great for travel, birding, and backpacking.
The Prostaff P7 binoculars from Nikon feature an 10x magnification that's ideal for capturing details at a distance.
Its non-slip coating makes cleaning easy, and the prisms have dielectric and anti-reflective coatings for enhanced clarity.
These binoculars feature a customized diopter setting that's ideal for when you have other people using them.
These binoculars are also waterproof and drop-resistant, making them ideal for carrying on your next outdoor adventure.
They're less than 5 inches in length, which means they'll fit in your bag without taking up too much space.
Limited Lifetime Warranty
Nikon - PROSTAFF P7 10x30 Binoculars
Although they're small, the Prostaff P7 binoculars are still packed with features and performance that you'd expect from a Nikon. These are great for travel, birding, and backpacking.
The Prostaff P7 binoculars from Nikon feature an 10x magnification that's ideal for capturing details at a distance.
Its non-slip coating makes cleaning easy, and the prisms have dielectric and anti-reflective coatings for enhanced clarity.
These binoculars feature a customized diopter setting that's ideal for when you have other people using them.
These binoculars are also waterproof and drop-resistant, making them ideal for carrying on your next outdoor adventure.
They're less than 5 inches in length, which means they'll fit in your bag without taking up too much space.
Nikon - PROSTAFF P7 8x30 Binoculars Key Features:
10x Magnification
Fogproof & Water-Resistant
8.2' Minimum Focus Distance
30mm Objective Lens View
3.8 Exit Pupil Diameter
Superior Optics
The Nikon Prostaff P7 binoculars are made with superior optics and are known for their exceptional clarity.
They feature multi-layer lens coatings that minimize reflections and glare for clearer and crisper views.
The Prostaff P7 binoculars from Nikon have a Phase-correction coating on the roof prisms for enhanced clarity and definition.
The Prostaff P7 binoculars from Nikon feature a dielectric high-reflective coating on the roof prisms for enhanced light transmission.
They feature a locking diopter ring that's designed to keep the lens in place.
Warranty
Limited Lifetime Warranty
| UPC | 018208167715 |
|---|---|
| Brand | Nikon |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Magnification | 10x |
| Aperture | 30mm |
| Angle of View | 6.6° (Actual) 59.9° (Apparent) |
| Linear Field of View | 346' @ 1000 yd / 114.9 m @ 1000 m |
| Minimum Focus Distance | 8.2' / 2.5 m |
| Exit Pupil | 3mm |
| Eye Relief | 15.4mm |
| Diopter Adjustment | Yes |
| Focus Type | Center |
| Binocular Weight | 16.6 oz / 471 g |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| In The Box |
|
- Nikon PROSTAFF P7 10x30 Binoculars
- 2 x Objective Lens Cap
- Soft Case
- Neck Strap
- Limited Lifetime Warranty

