Pentax - DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL WR Zoom Lens
The Pentax DA 18-55mm F/3.5-5.6 Al WR Zoom Lens is a great choice for those who are looking for a great zoom lens for their digital cameras.
This versatile zoom lens is ideal for digital SLR cameras and is designed for shooting portraits and landscapes.
It features a wide range of functions and is weather-resistant.
It can be used for various applications, such as taking pictures indoors and out, and it has a great 3-x zoom range.
This versatile lens is ideal for capturing portraits and indoor images.
It can also be used for general landscapes and family photos.
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Pentax - DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL WR Zoom Lens
The Pentax DA 18-55mm F/3.5-5.6 Al WR Zoom Lens is a great choice for those who are looking for a great zoom lens for their digital cameras. This versatile zoom lens is ideal for digital SLR cameras and is designed for shooting portraits and landscapes. It features a wide range of functions and is weather-resistant. It can be used for various applications, such as taking pictures indoors and out, and it has a great 3-x zoom range. This versatile lens is ideal for capturing portraits and indoor images. It can also be used for general landscapes and family photos.
Pentax - DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL WR Lens Key Features:
Zoom Lens Compatbility for Pentax digital SLR Cameras
52mm Filter Thread
Weather Resistant
Fully Automatic Diaphragm Control
Filter Window
Optical Characteristics:
The Pentax DA 18-55mm F/3.5-5.6 Al WR Zoom Lens features aspherical elements that help minimize spherical distortion.
Its focal length is equivalent to that of a 27 to 84.5mm lens.
The Super Protect coating of the Pentax Original SP helps repel dirt, water, and grease.
11 Elements in 8 Group and 6 Diaphragm Blades.
Durable Quality
The DA 18-55mm F/3.5-5.6 Al WR Zoom Lens from Pentax is designed to withstand the elements and is ideal for wet conditions.
Its built-in weather-resistant features allow it to perform in situations that are difficult to handle.
In addition, it features a filter window and automatic diaphragm baldes.
Warranty
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
| UPC | 027075154407 |
|---|---|
| Brand | Pentax |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Lens Type | Zoom |
| Lens Elements and Groups | 11 Elements - 8 Groups |
| Filter Thread Size | 52mm |
| Lens Focal Length | 18-55mm Zoom |
| Focal Length | 18 to 55mm (35mm Equivalent: 27.5 to 85.5mm) |
| Lens Maximum Aperture | f/3.5-5.6 |
| Lens Minimum Aperture | f/22-38 |
| Lens Mount | Pentax |
| Angle of View | 76° to 29° |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Minimum Focus Distance | 9.84" / 25 cm |
| Highest Useful Magnification | 0.34x |
| Lens Elements | 11 Elements in 8 Groups |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Length At Full Extension | 3.09" / 78.4 mm |
| Lens Weight | 8.1 oz / 230 g |
| Warranty | Limited 1-Year Manufacturer Warranty |
| In The Box |
|
- Pentax DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL WR Zoom Lens
- Lens Hood (PH-RBC52mm)
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty



