Pentax - smc FA 50mm f/1.4 Lens
The SMCP-FA 50mm f/1.4 is a great choice for low-light handheld photography, especially when used with Pentax's digital SLR cameras.
It features a bright f/1.4 aperture and is ideal for portrait photography.
The Super Multi Coating process ensures that the lens delivers the highest possible light transmission.
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Pentax Normal SMCP-FA 50mm f/1.4Autofocus Lens
The SMCP-FA 50mm f/1.4 is a great choice for low-light handheld photography, especially when used with Pentax's digital SLR cameras.
It features a bright f/1.4 aperture and is ideal for portrait photography.
The Super Multi Coating process ensures that the lens delivers the highest possible light transmission.
Pentax Normal SMCP-FA 50mm f/1.4 Autofocus Lens Key Features:
50mm Focal Length
Pentax K Compability
49mm Filter Thread
6 Diaphragm Blades
Maximum magnification of 0.14x
Ideal for Low Light Applications
If you're using the SMCP-FA50mm f/1.4 lens with an *ist* series digital camera, then the Pentax RH-RB49 lens hood is the best choice for providing light-shielding contrast.
Although it's designed for a full-frame 24x36mm camera, the small 23.5 x 15.7 x sensor size of the RH-RB49 makes it an ideal shielding device.
A 49mm polarizer is ideal for low-light applications where the image corners are not darkening.
Specification Key Overview:
The SMCP-FA 50mm f/1.4 lens features a 50mm focal length, a maximum aperture of f/1.4, and pentax k compatibility.
It also provides full frame coverage with a dedicated autofocus feature.
The 50mm f/1.4 lens from the SMCP-FA is equipped with a variety of features.
Some of these include a 49mm filter, a minimum focus distance of 1', a maximum magnification of 0.14x, and 6 Diaphragm blade groups.
In addition, it features a rear and front cap.
Warranty
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
| UPC | 027075030534 |
|---|---|
| Brand | Pentax |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Lens Elements and Groups | 7 Elements - 6 Groups |
| Filter Thread Size | 49mm |
| Lens Focal Length | 50mm Fixed |
| Focal Length | 50mm (35mm Equivalent: 75mm) |
| Lens Maximum Aperture | f/1.4 |
| Lens Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Pentax |
| Angle of View | 47° |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 1.5' / 45.72 cm |
| Highest Useful Magnification | 0.14x |
| Lens Elements | 7 Elements in 6 Groups |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Weight | 7.8 oz / 221 g |
| Warranty | Limited 1-Year Manufacturer Warranty |
| In The Box |
|
- Pentax Normal SMCP-FA 50mm f/1.4 Autofocus Lens
- 49mm Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty




