Samurai - Traveller Outdoor 9000 Tripod with Pan Tilt Head
The rugged aluminum construction of the Traveler Outdoor 9000 tripod from Samurai makes it lightweight and versatile.
It features a built-in pan/tipper head for use with cameras such as Sony's mirrorless and Canon's digital cameras.
It can also be used as a standalone device and measures 21.7".
The Traveler Outdoor 9000 tripod features a flip-lock design for easy setup and stability.
Its pan/tipper heads are designed with a 90 degree vertical tilt and a quick release feature.
Its center column can also be removed to make it an adjustable monopod.
The Traveler Outdoor 9000 tripod is ideal for shooting still images and videos.
Its quick release plate and 90 degree tilt and platform allow it to be used with a variety of cameras.
Its center column can be removed to make it a monopod.
Limited 2-Year Manufacturer Warranty
Samurai - Traveller Outdoor 9000 Tripod with Pan Tilt Head
The rugged aluminum construction of the Traveler Outdoor 9000 tripod from Samurai makes it lightweight and versatile. It features a built-in pan/tipper head for use with cameras such as Sony's mirrorless and Canon's digital cameras. It can also be used as a standalone device and measures 21.7. The Traveler Outdoor 9000 tripod features a flip-lock design for easy setup and stability. Its pan/tipper heads are designed with a 90 degree vertical tilt and a quick release feature. Its center column can also be removed to make it an adjustable monopod. The Traveler Outdoor 9000 tripod is ideal for shooting still images and videos. Its quick release plate and 90 degree tilt and platform allow it to be used with a variety of cameras. Its center column can be removed to make it a monopod.
Samurai - Traveller Outdoor 9000 Tripod with Pan Tilt Head Key Features:
Load Capacity: 4.4 lb
Maximum Height: 71.3"
Folded Length: 21.7"
Leg Sections: 4
Warranty
Limited 2-Year Manufacturer Warranty
| Brand | Samurai |
|---|---|
| Free Shipping | Spend $100 for free shipping on qualifying items |
| Case Included | No |
| Photographic Head Design | Pan & Tilt Heads |
| Photo Support Type | Tripod |
| Warranty | Limited 2-Year Manufacturer Warranty |
| Mount Load Capacity | 4.4 lb / 2 kg |
| Tripod Height Adjustment Range | Maximum Working Height: 71.3" / 181 cm |
| Dimensions | 22.5 x 4.5 x 4.1" |
| Tripod Weight | 3.17 lb / 1.44 kg |
| Adjustable Legs? | No |
| Total System Weight | 4.18 lb |
| Total System Weight | 4.18 lb |
| In The Box |
|
- Samurai Traveller Outdoor 9000 Tripod with Pan/Tilt Head
- Limited 2-Year Manufacturer Warranty