Savage - Pocket RGB Video Light - DISCONTINUED
The Savage Pocket RGB video light is ideal for connecting with your camera phone using the Smart Pro mobile device holder.
It’s compact and fits inside a bag or purse, and it’s sized like a large cell phone.
It features a color correction range of up to 6500K and can warm up any subject or illuminate any room.
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Savage Pocket RGB Video Light
The Savage Pocket RGB video light is ideal for connecting with your camera phone using the Smart Pro mobile device holder. It’s compact and fits inside a bag or purse, and it’s sized like a large cell phone. It features a color correction range of up to 6500K and can warm up any subject or illuminate any room.
When using the Savage Pocket RGB video light in its creative mood lighting mode, you can select from a wide variety of colors and shades to create a variety of effects. It's also handy for on-the go hair and fill lighting. The light can be controlled through its free Light Manager app, which can be used on the iPhone, iPad, and Android.
Savage Pocket RGB Video Light Key Features:
- RGBAW LEDs
- 3000 to 6000K Variable Color
- 0 to 360° Hue and Saturation Control
- Aluminum Chassis Construction
Specifications
- 152 LED chips
- 120° Beam angle
- Color temperature adjustable from 3000K to 6500K
- 360 RGB color options
- CRI: 97 at 5600K, CRI: 95 at 3200K
- 1411 Lux at 0.5m / 498 Lux at 1m
- Hue/Saturation adjustable
- Mobile app controllable
- 35+ Special effects
- Stepless dimmer for precise power control (10% – 100%)
- Built in lithium ion battery (7.4V 1400mAH) provides 90 minute run time at full power
- 3 Hour charge time to full power
- Compact pocket size design measures 5" x 3" x 3/4" (13cm x 8cm x 2cm)
- Aluminum housing
- Includes ball head with shoe mount for easy camera mounting
- Includes USB-C charge cord and household plug adapter
- Weighs 6 oz
Warranty
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
| UPC | 731409156530 |
|---|---|
| Brand | Discontinued |
| Beam Angle | 120 |
| Color Temperature | 3000 to 6000K |
| Color Accuracy Standard | CRI 97 at 5600K CRI 95 at 3200K |
| Number of LED | 152 |
| Flash Angle of Coverage | 120°: 131.1 fc / 1411 lux at 1.64' / 0.5 m 46.3 fc / 498 lux at 3.28' / 1 m |
| Auto Zoom Head | No |
| Warranty | Limited 1-Year Warranty |
| In The Box |
|
- Savage Pocket RGB Video Light
- USB Type-C Charging Cord
- AC Adapter
- Cold Shoe Ball Head Adapter
- Protective Carry Pouch
- Limited 1-Year Warranty



