Sony - E 15mm f/1.4 G Lens
The Sony E 15mm f/1.4 G is the company's fastest APS-C lens, capable of shooting at a wide angle of 22mm.
It features a sleek design and is ideal for capturing landscapes, portraits, and walkarounds.
Its fast response and image quality make it an ideal choice for video recording and vlogging.
The versatile 22mm wide-angle prime makes it an ideal choice for capturing landscapes, portraits, and walkarounds.
Its fast f/1.4 maximum aperture helps it perform well in low-light conditions and is ideal for selective focus techniques.
It features three aspherical elements that help suppress spherical aberrations and achieve high-quality results.
Its Super ED and two additional ED elements help minimize chromatic aberrations and improve color accuracy and clarity.
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Sony - E 15mm f/1.4 G Lens
The Sony E 15mm f/1.4 G is the company's fastest APS-C lens, capable of shooting at a wide angle of 22mm. It features a sleek design and is ideal for capturing landscapes, portraits, and walkarounds. Its fast response and image quality make it an ideal choice for video recording and vlogging. The versatile 22mm wide-angle prime makes it an ideal choice for capturing landscapes, portraits, and walkarounds. Its fast f/1.4 maximum aperture helps it perform well in low-light conditions and is ideal for selective focus techniques. It features three aspherical elements that help suppress spherical aberrations and achieve high-quality results. Its Super ED and two additional ED elements help minimize chromatic aberrations and improve color accuracy and clarity.
Sony - E 15mm f/1.4 G Lens Key Features:
E-Mount Lens/APS-C Format
22.5mm (Full-Frame Equivalent)
Aperture Range: f/1.4 to f/16
Super ED, ED, and Aspherical Elements
Sony - E 15mm f/1.4 G Lens Features:
Its rounded seven-blade diaphragm adds a smooth and natural texture to the images. The two-motor Linear Motor system is designed to provide fast, quiet, and precise tracking and focus performance. It features a Linear Response mode that allows users to control their focus manually. It also features an AF/MF switch that's located on the lens barrel. Its internal focusing system helps maintain a consistent overall length throughout the operation of the lens. The minimum focusing distance of the lens is 6.7" with an F/2.8 maximum aperture. It's ideal for close-up photography and can be used with manual focus or with an adjustable 0.12x magnification using autofocus. Its Smooth Motion Optics helps maintain a smooth and accurate focus when changing focus. The robust and moisture-resistant construction of the lens makes it an ideal choice for working in harsh environments. It features a physical aperture ring that can be de-clicked for smooth and silent operation. Its 2.7-inch long lens barrel provides a convenient focus hold button and is ideal for APS-C bodies.
Warranty
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
| Brand | Sony |
|---|---|
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Lens Type | Prime |
| Lens Elements and Groups | 13 Elements - 12 Groups |
| Filter Thread Size | 55mm |
| Lens Focal Length | 15mm Fixed |
| Lens Special Features | Mirrorless System, Ultra Fast, Wide Angle |
| Focal Length | 15mm (35mm Equivalent: 22.5mm) |
| Lens Maximum Aperture | f/1.4 |
| Lens Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Sony E |
| Angle of View | 87° |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Minimum Focus Distance | 6.7" / 17 cm |
| Highest Useful Magnification | 1:6.67 Macro Reproduction Ratio 0.15x Magnification |
| Lens Elements | 13 Elements in 12 Groups |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Built in AF Motors |
| Lens Weight | 7.7 oz / 219 g |
| Warranty | Limited 1-Year Manufacturer Warranty |
| In The Box |
|
- Sony E 15mm f/1.4 G Lens
- Sony ALC-F55S 55mm Front Lens Cap
- Sony ALC-R1EM Rear Lens Cap
- ALC-SH171 Lens Hood
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty



