Sony - FE 24-70mm f/2.8 GM II Lens
The Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II is a refined version of the fast-medium zoom that's ideal for video and photo applications.
It features a variety of features and upgrades, making it the most versatile G Master lens yet.
The upgraded optics of the Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II allow users to get even better results.
Its constant f/2.8 aperture helps you capture images in low light conditions and has a shallow depth of field.
Its two Super ED elements and two extra-low dispersion elements suppress color fringing and chromatic aberrations.
The five aspherical elements in the lens minimize distortion and spherical aberrations.
It features a new Nano AR Coating II optical design that reduces ghosting and flare.
An 11-blade diaphragm adds to the overall smooth and circular bokeh effect.
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Sony - FE 24-70mm f/2.8 GM II Lens
The Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II is a refined version of the fast-medium zoom that's ideal for video and photo applications. It features a variety of features and upgrades, making it the most versatile G Master lens yet. The upgraded optics of the Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II allow users to get even better results. Its constant f/2.8 aperture helps you capture images in low light conditions and has a shallow depth of field. Its two Super ED elements and two extra-low dispersion elements suppress color fringing and chromatic aberrations. The five aspherical elements in the lens minimize distortion and spherical aberrations. It features a new Nano AR Coating II optical design that reduces ghosting and flare. An 11-blade diaphragm adds to the overall smooth and circular bokeh effect.
Sony - FE 24-70mm f/2.8 GM II Lens Key Features:
Full-Frame | f/2.8 to f/22
Fast Standard Zoom
22% Lighter, 18% Smaller than Previous
Four XD Linear AF Motors, Floating Focus
Sony - FE 24-70mm f/2.8 GM II Lens Features:
- The new focusing system features improved close-up shooting and performance, as well as enhanced control.
- Its four linear motors deliver faster focusing speeds and are more precise AF than the predecessor system. When working with fast-moving objects, you'll get better focusing with faster AF.
- You can shoot up to 30 frames per second, and full AF will remain active even when shooting at a stop-motion.
- Even when shifting the zoom position, focus tracking is possible. The new focusing system utilizes a floating mechanism that helps maintain the quality of images throughout the range.
- This is especially important since the new lens has a remarkable close-up performance.
- Its minimum focusing distance is 8.3 inches at 24mm and 11.8 inches at 70mm. The new focusing system features an internal design that's designed to improve responsiveness and snappier shooting. It also maintains a long lens life.
- As the camera design has evolved to appeal to both video and photo enthusiasts, the new lens has been updated with a variety of attributes that are designed to meet the needs of those who shoot videos.
- The new lens features a reduction in focus breathing, axial shift, and focus shift to help minimize unwanted movement and achieve better composition accuracy.
- The new lens is also compatible with the Breathing Compensation feature in some Alpha and Cine-line cameras. Its quiet construction ensures that it can be used with AF in video recording.
- The Linear Response MF has a manual focus control that's easy to use.
- The new lens is ideal for those who want to get the best possible results from their cameras.
- It's also a small and lightweight standard zoom that's ideal for shooting videos.
- The new lens is 18% smaller and 22% lighter than its predecessor. It's versatile and can be used for a wide range of shooting applications. Its built-in manual aperture ring is also compatible with tactile exposure control.
- A pair of focus hold buttons are included with the new lens. It also has a focus mode switch that's designed to provide an easy and intuitive way to control the settings. Its smooth and tight zoom rings are also customizable.
- This lens features a durable and moisture-resistant construction that's designed for use in harsh environments.
- Its rubber rings and gaskets are designed to protect the lens from dirt and debris.
- Its front element is also fluorine-coated to repel oil, water, and other contaminants. It has a filter window that's included with the lens, which allows users to easily adjust the rotating filters.
Warranty
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
| UPC | 027242923775 |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Lens Type | Zoom |
| Lens Elements and Groups | 20 Elements - 15 Groups |
| Filter Thread Size | 82mm |
| Lens Focal Length | 24-70mm Zoom |
| Lens Special Features | Mirrorless System |
| Focal Length | 24 to 70mm |
| Lens Maximum Aperture | f/2.8 |
| Lens Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Angle of View | 84° to 34° |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 8.3" / 21 cm |
| Highest Useful Magnification | 1:3.13 Macro Reproduction Ratio 0.32x Magnification |
| Lens Elements | 20 Elements in 15 Groups |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Weight | 1.5 lb / 695 g |
| Warranty | Limited 1-Year Manufacturer Warranty |
| In The Box |
|
- Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II Lens (Sony E)
- Sony ALC-F82S 82mm Front Lens Cap
- Sony ALC-R1EM Rear Lens Cap
- Lens Case
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty