Sony - FE 28mm f/2 Lens
Sony's 28mm f/2 lens is ideal for capturing wide-angle views on your E-mount camera.
Its sleek design and advanced optics make it a great choice for capturing street, architecture, travel, and walkaround photography.
Its two extra-low dispersion Glass elements minimize chromatic aberrations and improve color neutrality.
The three aspherical elements in the lens design, including an AA element, minimize various distortions, such as field curvature and coma.
Its bright f/2 maximum aperture helps you create images with a smooth and shallow depth of field.
Its round nine-blade diaphragm adds to the quality of its composition.
The internal focus design and linear autofocus motor of the 28mm lens help you capture images with great accuracy and silent focusing.
Its moisture-sealed construction allows it to work in harsh environments.
It also features a durable rubber control ring for handling in cold temperatures.
If you're looking for a wider angle lens, the 28mm can be equipped with the Fisheye or Ultra-Wide converter.
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Sony - FE 28mm f/2 Lens
Sony's 28mm f/2 lens is ideal for capturing wide-angle views on your E-mount camera. Its sleek design and advanced optics make it a great choice for capturing street, architecture, travel, and walkaround photography. Its two extra-low dispersion Glass elements minimize chromatic aberrations and improve color neutrality. The three aspherical elements in the lens design, including an AA element, minimize various distortions, such as field curvature and coma. Its bright f/2 maximum aperture helps you create images with a smooth and shallow depth of field. Its round nine-blade diaphragm adds to the quality of its composition. The internal focus design and linear autofocus motor of the 28mm lens help you capture images with great accuracy and silent focusing. Its moisture-sealed construction allows it to work in harsh environments. It also features a durable rubber control ring for handling in cold temperatures. If you're looking for a wider angle lens, the 28mm can be equipped with the Fisheye or Ultra-Wide converter.
Sony - FE 28mm f/2 Lens Key Features:
E-Mount Lens/Full-Frame Format
Aperture Range: f/2 to f/22
One AA Element & Two Aspherical Elements
Two Extra-Low Dispersion Elements
Warranty
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
| UPC | 027242888807 |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Lens Type | Prime |
| Lens Elements and Groups | 9 Elements - 8 Groups |
| Filter Thread Size | 49mm |
| Lens Focal Length | 28mm Fixed |
| Lens Special Features | Wide Angle |
| Focal Length | 28mm |
| Lens Maximum Aperture | f/2.0 |
| Lens Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Angle of View | 75° |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 11.42" / 29 cm |
| Highest Useful Magnification | 1:7.7 Macro Reproduction Ratio 0.13x Magnification |
| Lens Elements | 9 Elements in 8 Groups |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Weight | 7.05 oz / 200 g |
| Warranty | Limited 1-Year Manufacturer Warranty |
| In The Box |
|
- Sony FE 28mm f/2 Lens
- Sony ALC-SH112 Lens Hood
- Sony ALC-F49S 49mm Front Lens Cap
- Sony ALC-R1EM Rear Lens Cap
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty