Tamron - 25-200mm f/2.8-5.6 Di III VXD G2 Lens - Sony E
The Tamron 25-200mm F/2.8-5.6 Di III G2 is a versatile and more wide-angle lens that can be used by many photographers.
It's ideal for shooting with Sony E-Mount mirrorless cameras.
Its sleek and lightweight design and fast operation make it an ideal choice for those who want to take photos anywhere.
The 25-200mm is the latest addition to the line-up of all-encompassing zooms that are capable of delivering exceptional performance.
This new model is wider than its predecessors.
This zoom provides a wider range of options for photographers who are looking for a more powerful and versatile lens.
It features a minimum focus distance of 6.3" at the wide-angle and a 1:1.9 magnification ratio at the telephoto end, ideal for capturing sports and landscapes.
Limited 6-Year Manufacturer Warranty
Tamron - 25-200mm f/2.8-5.6 Di III VXD G2 Lens - Sony E
The Tamron 25-200mm F/2.8-5.6 Di III G2 is a versatile and more wide-angle lens that can be used by many photographers. It's ideal for shooting with Sony E-Mount mirrorless cameras. Its sleek and lightweight design and fast operation make it an ideal choice for those who want to take photos anywhere. The 25-200mm is the latest addition to the line-up of all-encompassing zooms that are capable of delivering exceptional performance. This new model is wider than its predecessors. This zoom provides a wider range of options for photographers who are looking for a more powerful and versatile lens. It features a minimum focus distance of 6.3" at the wide-angle and a 1:1.9 magnification ratio at the telephoto end, ideal for capturing sports and landscapes. The powerful VXD motor, which is an integral part of the lens, ensures fast and accurate AF for capturing detailed images. Its combination with modern optics, such as the XLD, GM, and LD elements, makes it an ideal choice for photographers who are looking to get the most out of their photos. BBAR-G2 coating helps minimize flare and ghosting. Its updated design features a better surface finish that's designed to resist fingerprints and abrasions. Its focus rings and zoom have also been optimized to provide enhanced tactile feedback. In addition, the lens is equipped with a fluorine coating on its front element for enhanced oil and water resistance.
Tamron - 25-200mm f/2.8-5.6 Di III VXD G2 Lens - Sony E Key Features:
Full-Frame, f/2.8-5.6 to f/16-32
Compact & Advanced All-in-One Zoom
VXD Autofocus System
1:1.9 Maximum Magnification
Warranty
Limited 6-Year Manufacturer Warranty
| UPC | 725211750017 |
|---|---|
| Brand | Tamron |
| Free Shipping | Free Shipping Available |
| Lens Type | Zoom |
| Lens Elements and Groups | 18 Elements - 14 Groups |
| Filter Thread Size | 67mm |
| Lens Special Features | Telephoto |
| Focal Length | 25 to 200mm |
| Lens Mount | Sony E |
| Angle of View | 81° 44' to 12° 21' |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | From Camera Sensor: 6.3" / 16 cm (Wide) to 2.6' / 80 cm (Tele) |
| Highest Useful Magnification | 1:1.9 Macro Reproduction Ratio 0.53x Magnification |
| Lens Elements | 18 Elements in 14 Groups |
| Lens Image Stabilization | No |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Weight | 1.3 lb / 575 g |
| Warranty | Limited 6-Year Manufacturer Warranty |
| In The Box |
|
- Tamron 25-200mm f/2.8-5.6 Di III VXD G2 Lens (Sony E)
- Lens Hood
- Tamron SP Front Lens Cap (67mm)
- Tamron Rear Lens Cap for RMC-FE Sony E
- Limited 6-Year Manufacturer Warranty



